Nájdite najlacnejšie letecké lístky

India Ajanta a Ellora Caves

Letenka India Ajanta a Ellora Caves


India je fascinujúcim cieľom pre milovníkov histórie a kultúry. Táto krajina ponúka nespočetné množstvo pamiatok, ktoré svedčia o bohatstve a rozmanitosti jej minulosti. Jedným z najvýznamnejších miest, ktoré by ste určite nemali vynechať, sú jaskyne Ajanta a Ellora.

Jaskyne Ajanta, ktoré sa nachádzajú v západnej časti Indie, sú jedným z najlepšie zachovaných príkladov starovekého budhistického umenia na svete. Tieto jaskyne boli vytesané do vápencových skál a boli objavené náhodou britskými vojenskými dôstojníkmi v 19. storočí. Ich vytvorenie sa datuje do obdobia medzi 2. storočím pred naším letopočtom a 5. storočím nášho letopočtu.

V jaskyniach Ajanta nájdete najmä budhistické fresky a sochy, ktoré vyjadrujú nádherné umelecké dielo, ktoré pripomína bohatstvo a múdrosť starovekého budhizmu. Jaskyne sú známe najmä tým, že ukazujú život Budhu a rôzne scény z jeho života. Návštevníci môžu obdivovať úžasné detaily týchto diel a cítiť duchovnú energiu, ktorá z nich sčasti vyžaruje. Dočarujú vám pocit, akoby ste sa vrátili do minulosti a prežívate udalosti, ktoré svojim spôsobom formovali budhistickú vieru.

Ellora Caves, na druhej strane, sú znamenité viacnáboženskou pestrosťou. Tieto jaskyne, ktoré sa nachádzajú v blízkosti mesta Aurangabad, sa datujú medzi 6. a 10. storočím nášho letopočtu. Ich príbeh je oveľa komplexnejší ako u Ajanty, pretože tu nájdeme nezávisle na sebe vytesané chrámy pre budhistov, hinduistov a džinistov.

Návštevníci môžu obdivovať krásu a detaily týchto chrámov, ktoré spolu tvoria pôsobivý príklad náboženskej plurality tejto krajiny. Zaujímavé je, že tieto chrámy boli vytesané do jediného skalného masívu, čo z nich robí jedinečné a fascinujúce umenie svetového dedičstva.

Nezáleží na tom, či ste milovník umenia, histórie alebo len cestujete za skúsenosťami, návšteva jaskýň Ajanta a Ellora v Indii by nemala chýbať na vašom zozname. Tieto jaskyne sú pravým pokladom, ktorý odkrýva jedinečnú minulosť a nádheru tejto krajiny. Pri ich návšteve sa premiestnite do inej doby a zažite kúsok histórie, ktorá zostala zachovaná dodnes.

Ak plánujete navštíviť India, nezabudnite zakomponovať do svojho itineráru aj tieto dve úžasné lokality - jaskyne Ajanta a Ellora Caves. Budete ohromení ich krásou a povesťou, ktorú nesú. Buďte svedkom jedinečného umenia a bohatstva histórie na vlastné oči.


Dovolenka India Ajanta a Ellora Caves


India je fascinujúcou krajinou s mnohými kultúrami, náboženstvami a krásnymi miestami. Jedným z najzaujímavejších miest na dovolenku v Indii sú jaskyne Ajanta a Ellora.

Jaskyne Ajanta sa nachádzajú v štáte Maharashtra a boli vytesané do hory v 2. storočí pred naším letopočtom. V týchto jaskyniach si môžete obdivovať nádherné nástenné maľby a sochy, ktoré vyjadrujú náboženské a kultúrne hodnoty starovekého Indie. Tieto jaskyne sú považované za jedno z najvýznamnejších miest hinduizmu a buddhizmu v Indii a sú zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Ellora jaskyne sa nachádzajú v rovnakom štáte ako Ajanta a sú jedinečné tým, že obsahujú nielen hinduistické a buddhistické, ale aj jainské jaskyne. Vytesané do hory v 6. a 9. storočí tieto jaskyne ukazujú vývoj indického umenia a architektúry v priebehu storočí. Mnoho soch a sál môže byť nádherné pozorovať v týchto jaskyniach a niektoré zariadenia sú dokonca precízne vytesané do skaly.

India je známa pre svoje nádherné miesta a jaskyne Ajanta a Ellora sú určite jedným z najviac fascinujúcich. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru Indie a chcú vidieť niečo výnimočné, tieto jaskyne sú určite podľa toho. Keď navštívite tieto jaskyne, pripravte sa na to, že sa ponoríte do bohatej histórie a kultúry Indie.


Počasie India Ajanta a Ellora Caves


India je krajina s bohatou históriou a kultúrou, a to je jasne viditeľné aj v jeho architektúre a pamiatkach. Dve z týchto pamiatok sú jaskyne Ajanta a Ellora, ktoré sú svetovým dedičstvom UNESCO a sú národnými pamiatkami. Napriek tomu, že sú tieto dve pamiatky veľmi významné pre Indiu, tak ich návštevnosť ovplyvňuje hlavne počasie.

Ajanta Caves sú 30 jaskynnami v severnej časti štátu Maharashtra v Indii. Tieto jaskyne sú známe svojimi starobylými buddhistickými nápismi a nádhernými budistickými malbami. Najlepšie obdobie na návštevu Ajanta jaskýň je od októbra do marca. Toto obdobie je suché a teplota sa pohybuje v rozmedzí od 9 °C do 28 °C. Počas tohto obdobia je pri návšteve jaskýň príjemný chládok a môže sa aj počítať so slnečnými dnami.

Ellora jaskyne sú asi 34 jaskynnami v blízkosti mesta Aurangabad v indickom štáte Maharashtra. Tieto jaskyne sú známe svojimi hinduistickými, buddhistickými a džinistickými nápismi a sochami. Najlepšie obdobie na návštevu Ellora jaskýň je tiež od októbra do marca. Počas tohto obdobia môžeme počítať so suchým počasím a teplota sa pohybuje od 12 °C do 32 °C. Toto obdobie je vhodné na návštevu, pretože svetlo slnka spôsobuje, že skaly a sochy vyzerajú krásne a jasne.

Napriek tomu, že obe jaskyne sú najlepšie navštíviť od októbra do marca, tak to môže byť aj obdobie, kedy je v Indii veľká turistická sezóna, a to môže znamenať, že budú ľudské zápchy a ceny môžu byť vyššie. Ak teda plánujete navštíviť jaskyne Ajanta a Ellora, dôkladne si premyslite, kedy bude pre vás najlepší čas.

Celkovo by sme teda mohli povedať, že Ajanta a Ellora jaskyne sú dve z najspectakulárnejších pamiatok v Indii a je dôležité zvoliť si pre návštevu správne obdobie roka. Ak sa rozhodnete navštíviť tieto pamiatky v zimnom období, môžete počítať so suchým počasím a prijateľnými teplotami, ktoré vám poskytnú príjemnú a nezabudnuteľnú návštevu.


Najčastejšie otázky a odpovede India Ajanta a Ellora Caves


1. Čo sú jaskyne Ajanta a Ellora v Indii?
- Jaskyne Ajanta a Ellora sú dve súborové jaskynné komplexy nachádzajúce sa v štáte Maháráštra v Indii.
2. Aké je historické a kultúrne znamenie Ajanta a Ellora jaskýň?
- Jaskyne Ajanta a Ellora sú známe svojimi starobylými hinduistickými a buddhistickými náboženskými artefaktmi a nástennými maľbami.
3. Aká je vzdialenosť medzi Ajanta a Ellora jaskyňami?
- Jaskyne Ajanta a Ellora sa nachádzajú približne 100 km od seba.
4. Ako sa dostanem do Ajanta a Ellora jaskýň?
- Najlepším spôsobom pre cestovanie medzi týmito dvoma miestami je autobus, taxi alebo súkromné vozidlo.
5. Koľko jaskýň je v jaskynnom komplexe Ajanta a Ellora?
- Komplex Ajanta sa skladá z 29 jaskýň, zatiaľ čo Ellora má 34 jaskýň.
6. Ako dlho trvá prehliadka Ajanta a Ellora jaskýň?
- Prehliadka oboch jaskýň si vyžaduje minimálne 2 dni, kvôli ich veľkému rozsahu a počtu jaskýň.
7. Aké sú najdôležitejšie jaskyne v Ajanta a Ellora jaskyniach?
- V jaskynnom komplexe Ajanta je najdôležitejšia jaskyňa číslo 26, známa ako „Veľký Buddha“. V Ellora jaskyniach je to jaskyňa Kailash, postavená v podobe hinduistického božstva Šivy.
8. Aká je najlepšia doba na návštevu Ajanta a Ellora jaskýň?
- Najlepšia doba na návštevu je v zimných mesiacoch (október - marec), keď je počasie príjemné a nie je príliš horúco.
9. Je potrebné si zohnať vstupenky na prehliadku Ajanta a Ellora jaskýň s vopred?
- Áno, je odporúčané si zakúpiť vstupenky vopred, aby sa predišlo radoch a zbytočným čakacím dobám.
10. Sú Ajanta a Ellora jaskyne zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO?
- Áno, oba jaskynná komplexy sú zapísané ako súčasť svetového dedičstva UNESCO.


Ubytovanie India Ajanta a Ellora Caves


India je fascinujúcou krajinou s bohatou kultúrou a históriou. Jedným z najväčších zázrakov tejto krajiny sú jaskynné komplexy Ajanta a Ellora Caves. Tieto jaskyne sú zaradené ako svetové dedičstvo UNESCO a každý rok na ne prichádza množstvo turistov z celého sveta.

Ajanta Caves sa nachádzajú v štáte Maharashtra a sú známe predovšetkým pre svoje nádherné umelecké diela. Tieto jaskyne boli vytesané do skál v 2. storočí p.n.l. a sú považované za vrchol indického budhistického umenia. Vnútri jaskýň sa nachádza viac ako 30 budhistických chrámov a kláštorov, ktoré sú zdobené obrovskými sochami a freskami. Najslávnejším dielom je obraz Budhu v meditujúcej polohe v jaskyni číslo 26. Ajanta Caves ponúkajú jedinečný pohľad na históriu a náboženskú ogdoadu v Indii.

Ellora Caves sú situované v blízkosti Aurangabadu a sú nádherným príkladom indického náboženského umenia. Tieto jaskyne sú kombináciou hinduizmu, buddhizmu a džinizmu a sú datované od 6. až 10. storočia n.l. Existuje tu viac ako 100 jaskýň, z ktorých každá je zasvätená inému božstvu alebo náboženstvu. Najznámejšou jaskyňou je Kailash Temple, ktorý bol vytesaný z jednej obrovskej skaly. Sochy a reliéfy na stenách jaskýň sú úchvatné a podrobne zobrazené. Ellora Caves sú dôkazom o bohatstve a sile indického náboženského umenia.

Ubytovanie v blízkosti Ajanta a Ellora Caves je možné nájsť vo väčšom meste Aurangabad, ktoré je vzdialené asi 100 kilometrov od jaskýň. V Aurangabade si môžete vybrať medzi rôznymi kategóriami ubytovania, od luxusných hotelov až po lacnejšie hostely. Najlepšie je rezervovať ubytovanie vopred, pretože táto lokalita je veľmi obľúbená a hotely často bývajú vypredané.

Okrem ubytovania si v Aurangabade tiež môžete užiť miestnu kuchyňu a trhy. Miesta, ktoré by ste si nemali nechať ujsť, sú Biwi Ka Maqbara - miniatura Tádžmahálu, a Bibi Ka Makbara, palác postavený na počesť manželky mughalského cisára Aurangzeba. Môžete sa tiež ísť vykúpať do Pánskych jazier alebo si užiť prírodu v Národnom parku Ellora.

Keď sa rozhodnete navštíviť Ajanta a Ellora Caves, pripravte sa na nádherný zážitok z indického umenia a histórie. Tieto jaskyne ponúkajú jedinečný pohľad na minulosť a bohatú kultúru Indie, a ich krása vás ohromí. Uistite sa, že zahrnutie týchto jaskýň do vášho itinerára pri návšteve Indie, pretože sú to miesta, ktoré budete chcieť vidieť ešte raz.


Najrozsiahlejšia online selekcia leteniek

Najlepšia cena zaručená

Tisíce nadšených zákazníkov

Najlacnejšie letenky do každej časti sveta

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Objaviť letenky