Nájdite najlacnejšie letecké lístky

Írsko Newgrange

Dovolenka Írsko Newgrange


Írsko Newgrange je miesto, ktoré by nemalo chýbať na zozname návštev každého milovníka histórie a archeológie. Nachádza sa v severovýchodnej časti Írska, v okrese Meath, a je dôležitým príkladom prekeltického umenia, ktorého vznik sa datuje do obdobia okolo roku 3200 pred Kristom.

Newgrange je domovom najväčšej kamenej hrobky v Írsku, ktorá patrí medzi najdôležitejšie pamiatky svetovej histórie. Oblasť okolo Newgrange bola uznávaná ako dôležitá kultúrna oblasť už v dobách pred históriou. Oblasť bola zahrnutá do svetového dedičstva UNESCO a je v súčasnosti v správe Írskeho národného úradu pre architektúru a archeológiu.

Newgrange ava zemiakvoce štvrťhrebeňa kameneje najdlhšími stredovými krídlami a má priemer asi 80 metrov. Je postavený z trhlínových blokov vápencového uhlíka a je zapustený do vrcholu kopca, aby sa zvýšil jeho význam. Je to miesto, kde krátko pred zoradením k starsimu kultúrneho stromu prebiehalo najväčšie významnejšie obdobie írskeho hromadného pohrebu.

Newgrange je úžasné nielen pre svoje historické význam, ale aj pre svoj vzácny prehistorický chrámový rovnaky, ktorý bol zrekonštruovaný v roku 1970. Tento rovnako bol vytvorený v hornej časti kamenných konštrukcií, ktoré boli premenené na jaskyňu. Je to miesto, kde sa konajú slávnosti ako Sóna Etain, ktoré sú súčasťou írskeho národného dňa.

Írsko Newgrange je príťažlivé miesto pre turistov z celého sveta, a to nielen pre jeho históriu ale aj pre jeho jedinečnú prírodnú scenériu. Miesto ponúka množstvo atrakcií, ako sú prehliadky kamenných konštrukcií, návšteva múzea, v ktorom sú artefakty a zvyšky z doby, keď boli konštrukcie vybudované.

Pre milovníkov turistiky a prechádzok ponúka Newgrange aj množstvo miest na turistiku, ako sú Brodanske a Knaraska, kde sa môžete vydať na prechádzku po horských chodníkoch a vyhliadkach.

Všetci, ktorí sa rozhodnú stráviť dovolenku v Írsku, by mali venovať dostatok času na návštevu Newgrange. Toto miesto je jednou z najdôležitejších častí írskej kultúry a histórie a zanechá vás nadšenými a fascinovanými pre jeho krásy a nadprirodzený význam.


Letenka Írsko Newgrange


Newgrange je staroveké archeologické miesto nachádzajúce sa v írskom grófstve Meath. Stojí na kopci a poskytuje nádherný výhľad na okolitú krajinu. Táto pamiatka je jednou z najstarších stavieb z praveku a je považovaná za jednu z najvýznamnejších pamiatok v Írsku.

Ak plánujete cestu do Newgrange, musíte si zabezpečiť letenku do Írska. Existuje mnoho možností, ako si zakúpiť letenku na tento destináciu. Môžete ju zakúpiť online alebo si ju môžete zarezervovať priamo u letectva alebo na letisku. Cena letenky závisí od toho, kedy cestujete a ako dlho ste v krajine. Avšak, cena letenky do Írska sa v posledných rokoch výrazne znížila a čím viac času strávite na ceste, tým lepšie ceny môžete získať.

Ak už máte svoju letenku do Írska, môžete sa začať tešiť na výlet do Newgrange. Je to prekrásna krajina plná histórie a tajomstva. Newgrange bolo postavené pred viac ako 5 000 rokmi a aj dnes je to jedno z najdôležitejších miest v Írsku. Táto stavba je starobylý hrob, ktorý bol postavený na počesť pohrebno-posvätných rituálov. Stredom stavby je kremenná komora, ktorá bola postavená tak presne, že do nej slnko vo dne najkratšieho dňa v roku preniká len na sekundu. Toto presné vypočítanie času a dátumov zasiahnutia slnka je jednoducho úžasné a jedinečné na tomto mieste.

Spolu s Newgrange môžete vidieť aj ďalšie pozoruhodné pamiatky ako napríklad stredoveký hrad v Trimme, alebo obrovské majestátne zrúcaniny kláštora v Mellifont.

Cestou z Newgrange sa môžete zastaviť v blízkej dedinke Slane a navštíviť tam slávnu irskú superhvězdu hotelu s názvom Slane Castle. Toto miesto hostí koncerty svetoznámych mien ako napríklad Bon Jovi, U2, alebo Bruce Springsteen.

Celková cesta do Newgrange a späť ako aj pobyt tam si vyžiadajú aspoň dva dni, ale to závisí od toho, čo chcete vidieť a kedy plánujete cestu írskej krajinou. Írsko má veľa ponúk a nechýba tam ani dobré pivo a tradičné jedlá, ktoré vám spríjemnia cestu. Tak neváhajte a zarezervujte si svoju letenku už dnes a vyrazte objavovať krásu a históriu Írska!


Najčastejšie otázky a odpovede Írsko Newgrange


Nie som schopný poskytnúť presné najčastejšie otázky a odpovede týkajúce sa írskeho miesta Newgrange, pretože som generatívny model AI a nemám prístup k štatistikám o tom, aké otázky sa k nemu zvyčajne kladú. Avšak, tu je niekoľko možných otázok a odpovedí:

Otázka: Čo je Newgrange?
Odpoveď: Newgrange je nádherná prehistorická megalitická stavba na írskom ostrove. Je to jeden z najdôležitejších a najznámejších megalitických pamiatok v Európe.

Otázka: Aké je historické zázemie Newgrange?
Odpoveď: Newgrange bola postavená v období neolitu, okolo 3200 pred Krízou a je stará takmer 5 000 rokov. Je to staroveký pohrebiskový komplex, ktorý bol zrejme využívaný aj ako miesto obredov a slávností.

Otázka: Ako vyzerá Newgrange zvonka?
Odpoveď: Newgrange je vystavané z obrovských obdĺžnikových kamenných blokov a má kruhový tvar s priemerom približne 80 metrov. Na vrchu má mohutnú bubonovitú konštrukciu, ktorá je známa ako kryt. Stavba je zaujímavá aj svojimi vyrezávanými kameňmi a umiestnením otvoru vo vchodovej chodbe.

Otázka: Je možné vnútrajšok Newgrange prehliadnuť?
Odpoveď: Áno, Newgrange je prístupný prehliadke, ale len formou organizovanej prehliadky so sprievodcom. Vzhľadom na svoju starostlivo zachovanú povahu a obmedzenú kapacitu je potrebné si vopred zarezervovať lístky.

Otázka: Je Newgrange súčasťou svetového dedičstva UNESCO?
Odpoveď: Áno, Newgrange je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1993. Je to jedna z najkvalitnejších a najznámejších príkladov megalitického dedičstva v Európe.


Ubytovanie Írsko Newgrange


Newgrange je jedno z najznámejších historických miest v Írsku. Nachádza sa v hrabstve Meath, asi 50 km severozápadne od Dublinu. Je to jedno z najstarších zachovalých megalitických pamiatok v Európe a bolo postavené pred približne 5000 rokmi. Newgrange je jednou z hlavných atrakcií pre turistov a je zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Newgrange je veľký kruhový náhrobok, ktorý bol postavený z obrovských kameňov. Jeho konštrukcia bola veľmi technicky a architektonicky pokročilá pre tú dobu. Centrálne miesto tvorí veľká chodba, ktorá vedie až k samotnej hrobke. Tá je postavená z obrovských kameňov a má štruktúru súkromnej komory.

To, čo robí Newgrange takým výnimočným, je jeho zosieťujúce umenie. Hlavný vchod do hrobky je orientovaný na východ, takže v deň zimského slnovratu (21. alebo 22. decembra) slnečné lúče prenikajú cez špeciálne otvory na vchode a osvetľujú vnútro hrobky. Tento jav trvá len pár minút a je to skutočné majstrovské dielo starovekých staviteľov.

Ubytovanie v blízkosti Newgrange je ľahko dostupné. V okolí sa nachádzajú rôzne hotely, penzióny a apartmány, ktoré ponúkajú pohodlné ubytovanie pre turistov. Turisti majú možnosť vybrať si medzi luxusnými hotelmi s výhľadom na krajinu alebo rodinnými penziónmi s tradičnou atmosférou.

Okrem návštevy Newgrange je v okolí mnoho ďalších atrakcií, ktoré si turista môže pozrieť. Napríklad ďalšie megalitické pamiatky, ako je Dowth a Knowth, ktoré sa nachádzajú nedaleko od Newgrange. Okolie je tiež plné krásnej prírody, takže turisti môžu využiť na túry alebo pikniky v okolitých lesíkoch.

Ak si plánujete návštevu Newgrange a Írska, odporúča sa rezervovať si ubytovanie dopredu, najmä v hlavnej sezóne. Toto historické miesto je veľmi populárne medzi turistami, a preto je lepšie mať zariadenie zabezpečené vopred.

Newgrange je skutočným pokladom Írska a cestovatelia, ktorí sem prídu, majú možnosť sa ponožiť do bohatej histórie a kultúry tejto krajiny. Ubytovanie v blízkosti Newgrange ponúka komfort a pohodlie, aby vaša návšteva bola čo najpríjemnejšia. Takže nech už cestujete sami alebo so svojou rodinou, nezmeškajte príležitosť navštíviť tento úžasný kúsok histórie írskeho dedičstva.


Počasie Írsko Newgrange


Írsko je známe svojim lúčnym a vlhkým počasím, ktoré ovplyvňuje Atlantický oceán. V oblasti Newgrange, ktorá sa nachádza v regióne Brú na Bóinne na severe Dublina, je toto počasie ešte podstatne väčšmi cítiť.

V zime sú dni extrémne krátke a dlhé noci, preto takmer vždy prichádza mráz a počasie býva chladné a vlhké. Teploty sa môžu pohybovať medzi 0 a 7 stupňami Celzia. Často môže prísť aj sneženie alebo silný vietor z mora.

V lete majú dni naopak veľmi dlhé a noci krátke, s teplotami, ktoré môžu stúpať až k 20 stupňom Celzia. V lete býva väčšinou vlhko, takže sa môže cítiť ťažkosť v dýchaní.

V niektorých ročných obdobiach môže byť počasie veľmi zmenlivé a môže sa meniť z hodiny na hodinu. Preto je dôležité byť pripravený na rôzne podmienky a mať vždy pri sebe odev vhodný na silné veterné podmienky. Ak cestujete v letnej dobe, nezabudnite si tiež zobrať opaľovací krém a klobúk.

Ak sa chystáte navštíviť Newgrange, odporúčame vám zistiť si aktuálne počasie a pri príchode na miesto si ísť najskôr do múzea, kde vám poskytnú informácie a detailné rady, ako najlepšie využiť svoj čas a ako byť pripravený na rôzne podmienky.

Donedávna bola región okolo Newgrange závislý na poľnohospodárstve a zvieratách, ktoré žili v neustálych dažďoch, aby dokázali prežiť. Teraz však existuje nová kultúra cestovania, ktorá sa snaží využiť prírodné majetky krajiny. Táto kultúra cestovania však prináša novej zodpovednosti: turisti sa musia naučiť byť oveľa opatrnejšími a zodpovednejšími, aby chránili prírodu a jej obyvateľov. A to si vyžaduje poznanie toho, ako sa dá prispôsobiť podmienkam, ktoré sú stále zmenlivé a neisté.


Najrozsiahlejšia online selekcia leteniek

Najlepšia cena zaručená

Tisíce nadšených zákazníkov

Najlacnejšie letenky do každej časti sveta

Kúpte si najlacnejšie letenky do okúzľujúcich miest či už krásou, alebo podivnosťou.

Objaviť letenky